a kapcsolódás első alapelve

A tudás kulcsa

Az első alapelv a tudás kulcsa. Ahhoz, hogy egy apa és gyermeke kölcsönösen kapcsolódni tudjanak egymáshoz, mindenekelőtt ismerniük kell egymást. Csak akkor lehet közük egymáshoz, ha egyrészt az apának van tudása, ismerete arról, hogy ki is a gyermeke valójában: mit szeret, mi tölti el örömmel, mi fontos számára, mi bosszantja, mit utál, mitől fél és így tovább; másrészt pedig a gyermek is tudhatja mindezt az apjáról. A tudás kulcsa a kapcsolódás első alapelve; hívószava: ismerd.

Az Apakulcs című könyvben részletesen megismerhetjük a tudás kulcsának működését, és ahhoz is segítséget kapunk, hogy milyen kihívások, apróbb lépések révén kerülhetünk egyre közelebb a kulcs gyakorlott használatához.
Vajon mit jelent csendben lévő apának, érdeklődő apának, megajándékozható apának és sebezhető apának lenni?

Az Apakulcs – Alapteszt, illetve a tudás kulcsát felmérő Apakulcs – Mélységi teszt pedig konkrét célkitűzéseket is ad. 

Vegye igénybe az Apakulcs közösségének támogatását!
Ön is jobb apává válhat általa.

Alapelvek minden apának, minden élethelyzetben

Apakulcs - a könyv

Hogyan kapcsolódjunk a gyermekünkhöz?

Szél Dávid

tanácsadó szakpszichológus, apablogger és business coach

Az elég jó szülő – most, Gergő könyvét elolvasva végre megértettem – egy kreatív kulcskészítő. Ahhoz, hogy el tudja készíteni a megfelelő kulcsot a gyerekéhez, elég sok mindenre szüksége lesz, annál is inkább, mert egészen más kulcs kell egy csecsemőhöz, egy négyéveshez és egy kiskamaszhoz. Közben meg igazából nem is olyan bonyolult a dolog, hiszen […]

Lackfi János

író, költő, műfordító

Süveges Gergő gyakorlatias, szellemes, életszagú könyve arról beszél, hogy nem elég szeretni a gyerekeinket. Hanem akarni is kell szeretni. És nem elég akarni. Gyakorolni is kell. Júj, de az nem lesz műízű szeretet? Nem, kedves apák, olyan ez, mint a foci. Minél többet lövök kapura, annál jobban megy. Ez a kötet segít rendszerezni az apatrükköket, […]

Keresztes Ilona

újságíró

Ha a zár beragad, az ajtó nem nyitható vagy éppen bezárhatatlan, elsőként az Apák rátermettségében bízunk, mert ő az, aki megoldja a problémát. Lehet, hogy saját kezűleg, de az is lehet, hogy éppen azzal, hogy megkeresi a mestert, aki segít. De hol a kulcs, ami az apa-gyerek kapcsolódás lakatjába illik? Ki oldja meg a helyzetet, […]

Kozma-Vízkeleti Dániel

család-pszichoterapeuta, az MCC-Mindset Pszichológia Iskola vezetője

Édesapámmal gyerekkoromban gyakran túráztunk. A Börzsönybe vezető hosszas vonatúton Aesopust, La Fontainet és görög regéket mesélt nekem. Ezzel két dolgot szerettetett meg velem: a természetbe kirándulást és a klasszikus szövegeket. Máig ezek jelentik nekem a feltöltődést. Személyes példája magamévá vált, mintája meghatározó számomra. Kulcsot adott általa önazonosságomhoz, amit azóta örömmel adok tovább mindazoknak, akikért felelősséget […]

Marton Zsolt

váci püspök, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia családreferense

Sok tapasztalatot halmozott fel négy gyermekének nevelése során Süveges Gergő az elmúlt bő két évtized alatt. Most 12 szempontot átgondolva szeretne azon apatársai segítségére lenni, akik jó apává, szülővé szeretnének válni. A kötet tapasztalatait olvasva bizonyára sok szülőnek lesz „aha” élménye. De a szerző továbbmegy: levonja a tanulságokat, és nemcsak rendszert kínál az átgondoláshoz, hanem […]

Pécsi Rita

neveléskutató

Érdekes, férfiasan, mondhatni „apásan” megírt könyv apáknak. Részletes, mintegy személyes edzővel végigvezetett, szinte tréningszerű útmutató. Szétszálazza az apaság legfontosabb erényeit, céljait és természetesen amúgy férfias kihívásként állítja az apák elé a feladatokat. A szerző újságíró, tanácsadó, coach – és apa. Ez mind benne van az írásában. Megtanít nyitott- és zárt kérdéseket feltenni, lebontja a célokat […]

További ajánlók
Apakulcs - minden apának

Gyakran feltett kérdések

Az egyetlen olyan magyar nyelvű
könyv, online segítség és képzésrendszer,
amely
világos alapelvekkel, kiforrott struktúrával és megvalósítható lépésekkel
segít bármely élethelyzetben lévő apának, hogy erősebben és egészségesebben kapcsolódhasson a gyermekéhez.

Nem biztos, hogy több kell. Inkább jobb. Minőségibb. Odafigyelőbb.
Ha valaki egyszerre akar dolgozni a három apakulcson és a tizenkét kihíváson, akkor egészen biztos, hogy kudarcot fog vallani.
Ezért javaslom az apró, kitartó lépések módszerét.
Sok apa szeret nagy feladatokat vállalni és látványos eredményeket elérni, gyorsan tapasztalni a haladást. Apa és gyermeke kapcsolódásában ez az út nehezen járható. Itt nem világfordító tettekre van szükség, ennek megfelelően nem is várható öt perc alatt hihetetlenül látványos eredmény. Az apának mindig csak egyetlen – és tényleg egyetlen –, apró – és tényleg apró – lépést kell megtennie. Azt azonban kitartóan, fokozatosan szokássá alakítva. Ezeknek az apró, kitartó lépéseknek a sorozatából pedig szép lassan kibomlik apa és gyermeke közös története.

Fogantatástól mindhalálig. Sőt: nagyapáknak is ajánlott.
Éppen azért, mert az Apakulcs modellek helyett az alapelvekkel ismertet meg, bármilyen korú gyermek esetében megtalálhatja az apa az ismeret, a szeretet és a támogatás éppen megfelelő formáját.
Az Apakulcs-tesztek ötéves kortól adják a legmegbízhatóbb eredményt.

Mi az hogy! Az Apakulcs bármely élethelyzetben használható támpontokat ad ahhoz, hogy egy apa erősíteni tudja a gyermekével a kapcsolódást.
Akkor is, ha korlátozott a találkozás lehetősége.
Éppen abban segít, hogy egy apa meg tudja ragadni a rendelkezésére álló perceket és képes legyen jobban ismerni, szeretni és támogatni a gyermekét.

Biztos vagyok abban, hogy lehetséges: a rossz mintákat el tudjuk hagyni, és fel tudunk építeni új mintázatokat.
Lehet azon vitatkozni, hogy a személyiségünk hány százalékát hozzuk a génjeinkben, mennyit épülünk a családunkból és mennyi a saját hozzáadott értékünk. Amíg a tudósok ezt eldöntik, nézzünk inkább előre: igyekezzünk kihozni magunkból, amit csak lehet – a gyermekünk érdekében.
Fontos feltérképeznünk, mit hozunk otthonról – erre fejlesztettük ki az Apakulcs – Örökségtesztet. Az eredmények tükrében érdemes egy apának elgondolkodnia azon, a hozott “csomagból” milyen örökséget szeretne továbbvinni a saját apaságában, és milyen mintáktól akar megszabadulni.

Abban, hogy az apák közeledni tudjanak a gyermekükhöz, erősítsék a vele való kapcsolódást, nagyon is tudja őket támogatni a társuk, a gyermek édesanyja.
Egyrészt azzal, hogy megismeri az apakulcsokat, másrészt azzal, hogy kitölti a társaknak szóló Apakulcs – Családi tesztet.
Ezek nyomán pedig végiggondolja, hogyan tud a társa mellett állni: a leghatékonyabban
ismerni, szeretni és támogatni őt.

Az Apakulcs című könyv sem modellt állít az apák elé, hanem alapelveket mutat be.
A modell azt jelenti: “csináld azt, amit én, és neked is működni fog”. Sajnos többnyire nem fog működni. Mint ahogy az én szemüvegem sem segít mindenkinek (pedig nekem tökéletes!), és az én vércsoportom sem alkalmas mindenki számára (pedig nekem tényleg ez a legjobb!).
Az alapelv ezzel szemben azt mondja: vannak közös, mindannyiunk számára használható kapaszkodók, amelyeket aztán ki-ki a saját élethelyzetében tud alkalmazni.
A modell sosem lesz személyre szabott, az alapelvnek pedig csak személyre szabva van értelme.
Az apakulcsok is ilyen alapelvek (akárcsak a szeretetnyelvek): nem utánzásra, hanem személyes alkalmazásra hívnak.

Elsősorban azért, mert a regisztráció nyomán létrejövő profilban később is megtalálhatjuk a kitöltött Apakulcs-tesztjeinket, illetve elérhetjük azokat a teszteket is, amelyeket a gyermekünk vagy a társunk töltött ki rólunk. A teszteket érdemes időről időre újra kitölteni, így nyomon követhetjük a változást, és új célokat tűzhetünk magunk elé.
Aztán azért is, mert az Apakulcs-hírlevél címzettjei mindenki másnál hamarabb értesülhetnek a kiscsoportos Apakulcs-tréningek indulásáról, és kedvezménnyel biztosíthatják a helyüket.
No meg azért is, mert a regisztráltak egy formálódó és bővülő közösségnek lehetnek tagjai, akik később további értékes, apaságukat támogató tartalmakhoz férhetnek hozzá.