Sok tapasztalatot halmozott fel négy gyermekének nevelése során Süveges Gergő az elmúlt bő két évtized alatt. Most 12 szempontot átgondolva szeretne azon apatársai segítségére lenni, akik jó apává, szülővé szeretnének válni. A kötet tapasztalatait olvasva bizonyára sok szülőnek lesz „aha” élménye. De a szerző továbbmegy: levonja a tanulságokat, és nemcsak rendszert kínál az átgondoláshoz, hanem gyakorlati feladatokat – népszerű mai szóhasználattal „kihívásokat” – javasol azok számára, akik szeretnének fejlődni.
Fontos hangsúlyozni, hogy a cél nem a tökéletes, hanem a jobb apává válás, amelynek előfeltétele önmagunk megismerése, megszeretése és sajátos hivatásunk, a testi vagy a lelki apaság elfogadása.
Az Apakulcs című kötetnek külön aktualitást ad a 2021-re meghirdetett Szent József-év és Ferenc pápa „Patris corde”, azaz „Apai szívvel” kezdetű 2020 decemberében megjelent apostoli levele. A Szentatya hét jellemzővel írja le Szent Józsefet, Jézus nevelőapját: szeretett apa, gyengéd, engedelmes, elfogadó, teremtő bátorságú, dolgozó apa és végül az „árnyékként kísérő”, azaz az önfeláldozó, támogató apa. Ne csodálkozzunk, ha olvasás közben felfedezzük, hogy Ferenc pápa hét szempontja részben átfedésben van a három apakulccsal és a 12 kihívással.
„Apává nem születik, apává válik az ember.” – vallja Ferenc pápa. Az Apakulcs című kötet is ezt a folyamatot támogatja meg. A szerző külön érzékenységét dicséri, hogy az apaság ma jelenlévő számos formájára gondol: egyedülálló apák, mozaikcsaládban élő apák stb.
Az „apakulcs” minden ajtót kinyit, ha az a cél vezet bennünket, hogy kapcsolódjunk gyermekünkhöz és szeressük őt, és ezen a szereteten keresztül tudjuk segíteni kibontakozását, hogy majd egyszer ő is jó apa lehessen.